Skrzydlaci przyjaciele

3 października 2023 roku po raz kolejny grupa starszaków „Motylki” (5 i 6-latków) wybrała się komunikacją miejską do Łazienek Królewskich. Tym razem pojechaliśmy na lekcję muzealną pt.: „Skrzydlaci przyjaciele – wędrówki ptaków”. Nasze zajęcia zaczęły się od pytania do przedszkolaków „Kim jest przyjaciel?” Następnie Pani prowadząca zajęcia opowiedziała historię o przywódcy Chin, który kazał zabić wszystkie ptaki. W następnym roku na drzewach nie było liści, owoców. W ciągu 3 lat zmarło bardzo dużo ludzi. Po tym przywódca już nigdy więcej nie wydał takiego rozkazu. Ptaki są naszymi przyjaciółmi. One zjadają szkodniki takie jak: komary, małe myszy i szczury.
Dzieci podczas zajęć poznały wygląd i różne ciekawostki dotyczące ptaków ( m.in. które ptaki odlatują na zimę, a które zostają). Z zainteresowaniem słuchały na temat takich ptaków jak: Kaczki (Bielaczek, Krzyżówka, Lodówka), Łabędź, Perkoz Dwuczuby, Nur Czarnoszyi, Sokół Wędrowny, Pustułka, Myszołów, Myszołów Włochaty, Jastrząb, Sroki (okazuje się, że to najmądrzejsze ptaki), Wrona Siwa, Kruk, Sójka, Dzięcioł, Drop (którego już nie spotykamy w Polsce), Kukułka (wiemy dlaczego podrzuca jajka innym ptakom), Dudek, Gołąb, Gołąb Sierpówka, Kuropatwy, przepiórki, Bażanty, Batalion (Wojownik), Bocian: biały i czarny, Ślepowrony, Łyska, Żurawie, Jeżyk.
Nasze przedszkolaki dowiedziały się także dlaczego nie wolno karmić ptaków chlebem i jak o nie dbać zimą.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć: photos.app.goo.gl/b7f9bk2TX1D6a22X8
Anna Janowiecka – nauczyciel