Co to takiego elektromagnetyzm?

24 listopada 2023 roku w naszej Ochronce odbyła się Karuzela Eksperymentów, której tematem przewodnim było Dynamo (Elektromagnetyzm). Na zajęciach prowadzanych przez Pana Dariusza dzieci zaznajomiły się z działaniem silniczka, który same mogły wprowadzać w ruch. Podczas eksperymentów dzieci poznały działanie magnesu, jego właściwości oraz różne związane z nim eksperymenty, np. wprawianie w ruch miseczki aluminiowej, za pomocą ruchu magnesu. Na zakończenie zajęć przedszkolaki zobaczyły jak wygląda kula plazmowa. Dzieci obserwowały strumienie elektrycznych wyładowań wypływające ze środka kuli, a kiedy przykładali do niej rękę, błyskawice mknęły w kierunku dłoni w niezwykły sposób. „kula plazmowa”, produkowała „małe pioruny”. Zaburzenie elektromagnetyczne na odległość może wywołać falę elektromagnetyczną – czyli – np. światło widzialne, co dzieci miały okazję zaobserwować przy świetlówce. Dla niektórych te wszystkie zagadnienia mogą okazać się zawiłe lecz zostały one przedstawione w prosty sposób. Dzieci były bardzo zainteresowane i chłonęły wiedzę z ciekawością.
Do wszystkich eksperymentów potrzebna była uwaga, koncentracja i współpraca między dziećmi. Spisały się na medal.
Ewa Dec i Anna Janowiecka
Zapraszam do obejrzenia zdjęć: photos.app.goo.gl/24zMdE1GzDdJ4zS87