Jubileusz 25 lecia Ochronki

Kochana Siostro Różo !
Kochane Panie Nauczycielki !
Kochani Rodzice !
Kochane dzieci !
Kochane Siostry!
Chciałabym jeszcze raz serdecznie podziękować za :

– znakomitą i przemyślaną w każdym szczególe organizację wczorajszej uroczystości . Wszyscy razem czuliśmy się jedną wielką rodziną otoczoną nadzwyczajną opieką. Nikt nie czuł się osamotniony , każdy został dostrzeżony, obdarzony uśmiechem, ciepłym słowem i gestem;
– wieloletni proces wychowawczy i edukacyjny dzieci. Z podziwem patrzyłam na dzieci które zachowywały się nienagannie. W skupieniu słuchały Mszy Świętej a podczas kazania aktywnie i odważnie odpowiadały na pytania zadawane przez biskupa. Tym samym zaprezentowały zadziwiająco szeroką wiedzą z zakresu przyrody a dokładnie zoologii.
Śpiewały tak pięknie i czysto, że dorośli byli zadziwieni , zasłuchani i siedzieli jak zaczarowani. Występując na scenie przed tak licznym audytorium dzieci były swobodne , pewne siebie a swoje kwestie wypowiadały perfekcyjnie i ze znakomitą dykcją.
Podziwiałam dzieci za ich odporność emocjonalną gdyż wiem , jak jest to trudne do wypracowania . Dorośli mają z tym problem a co dopiero mówić o dzieciach przedszkolnych. Dziecięce występy to jeden z dowodów wskazujących na zahartowanie emocjonalne stanowiące wskaźnik gotowości szkolnej. Brawo !
Byłam pełna podziwu dla talentu aktorskiego rodziców i ich dzieci. Przedstawienie na najwyższym artystycznym poziomie, rewelacyjna scenografia , proste rekwizyty. To wszystko spowodowało, że nie tylko ja siedziałam jak zaczarowana ale i inne osoby . Po zakończeniu przedstawienia nikt nie mógł się ruszyć z miejsca dlatego owacje na stojąco były nieco spóźnione . Prosimy o wybaczenie.!

Na zakończenie chciałaby jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości. Nauczycielom za ich codzienną, nie łatwą pracę ,wkładaną w proces wychowania i edukacji małych dzieci.
Rodzicom za miłość okazywaną dzieciom a także dbałość o kontynuowanie w domu procesu wychowania zapoczątkowanego przez przedszkole.
Wszystkim siostrom i zapewne nie tylko, za przygotowanie smacznych potraw których smak pozostanie niezapomniany . Wszyscy wiemy, że przygotowanie dla tak licznej społeczności tak wielu, i zróżnicowanych potraw wymagało ogromnego nakładu pracy. Dziękujemy!

Dziękujemy ………………………………………………
Dziękujemy……………………..
Dziękujemy i tak można w nieskończoność
Ewa Zielińska

17 Czerwca 2023r. świętowaliśmy 25-lecie Ochronki im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Na uroczystość zaproszeni zostali wyjątkowi goście w tym także wszyscy absolwenci w historii przedszkola na Woli. Gospodarzami i organizatorami rocznicy byli rodzice dzieci uczęszczających obecnie do przedszkola.

Celebracje rozpoczęliśmy od wspólnej Eucharystii sprawowanej przez Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, wygłosił przepiękną homilię dla dzieci w rymowanym wierszyku z duchowym morałem, a następnie dla rodziców przekazał wskazówki jak wychować dzieci w wierze podsumowane słowami bł. E. Bojanowskiego *„Najwyższym celem wychowania jest: aby człowiek stał się obrazem i podobieństwem Boga na ziemi.”*

Po Mszy św. udaliśmy się wszyscy na seans filmu krótkometrażowego o Ochronce. Odtworzony materiał został zrealizowany przy współpracy z Siostrami, Paniami nauczycielkami, rodzicami, a także z niektórymi dziećmi uczęszczającymi do przedszkola, w którym przedstawiono subiektywne opinie jaka jest Ochronka i co nam daje, jak wychowuje się tu dzieci, czym różni się od innych placówek. Puentą wszystkich wypowiedzi, a także nadającą sens trudom jakie zadaje sobie Ochronka, wychowując i kształtując dzieci od najmłodszego według wskazówek bł. Edmunda, jest jego myśl:

* „Od dzieci trzeba zacząć odrodzenie ludzkości”. Od wstępu zaczniemy, a postęp się znajdzie.”*

Kolejną częścią świętowania było przedstawienie, w wykonaniu rodziców dla dzieci Ochronki, którego scenariusz został napisany przez P. Annę Murawską z notatnika bł. E. Bojanowskiego. Aktorzy z pełnym oddaniem wcielili się w swoje, często niełatwe, role dając przykład swoim dzieciom współpracy, poświęcenia i zaangażowania. Trzy różne sceny, niosące wspólne przesłanie, wyróżniały cnoty takie jak: pracowitość, bycie pomocnym, uczciwym i kochającym…jako, iż:
* „Dzieci nie słowem, lecz życiem uczyć trzeba jak żyć mają.”*
Ostatnim punktem na jubileuszu był piknik, który jednocześnie rozpoczynał oficjalne świętowanie. Na plac dotarliśmy krokiem poloneza… Wniesiony został olbrzymi tort i 25 srebrnych balonów wypełnionych helem, które zostały symbolicznie wypuszczone do nieba jako dziękczynienie ku chwale Bożej.
Wszyscy ucztowali, rozmawiali, dzieci bawiły się na placu zabaw, starsze rodzeństwo malowały młodszym buźki, dmuchały i skręcały balony, nawlekały koraliki tworząc naszyjniki, tańczyli… Wspólna celebracja rodziców i dzieci, Pań nauczycielek i Sióstr niosła za sobą dźwięki śmiechu i radości, błogosławieństwa i miłości danej nam tego dnia od Pana…

*„Kto chce się odrodzić, musi się wprzódy stać dziecięciem, dziecięciem ewangelicznym, bez czego nie można być zbawionym.”*

Anna Escorcio
*Msza Święta:* photos.app.goo.gl/3bsqezwVwd1SA5MT6
*Podziękowania i przedstawienie:* photos.app.goo.gl/1dGKCQmh77eVr84i9
*Świętowanie na placu zabaw:* photos.app.goo.gl/3FuV4muUcTNW3XsW8
*link do filmu o naszym przedszkolu* (12 minut) drive.google.com/file/d/1D_VX01Mn12uCgGfrdjyJIJqvSRNRNM1g/view?usp=sharing Prezentacja zdjęć 8 minut drive.google.com/file/d/1JD1l3oheGUxODQzvUJC2RcA3bRMUi5aM/view?usp=sharing 16 minut drive.google.com/file/d/1-RqRZ6XzGg96zcn85EZ06weGGOWF2rGp/view?usp=sharing