A ja czekam na Ciebie mój Jezu…

Adwent to wyjątkowy i  bogaty w symbolikę czterotygodniowy okres oczekiwania. W tym czasie Siostry oraz Panie z naszego przedszkola starają się zainteresować dzieci i przybliżyć im wiedzę o życiu Pana Jezusa i przygotować ich serca na jego przyjście, oraz na dobre przeżycie Świąt Bożego Narodzenia.

Wspólne wykonanie drewnianej szopki, przygotowanie kalendarza adwentowego i wykonywanie różnorodnych zadań, czynienie dobrych uczynków czy też wspólna modlitwa z całą rodziną przy wędrującej figurce Matki Bożej, będąca łącznikiem między religią a codziennym życiem nadają temu czasowi jeszcze głębszy sens.

3 grudnia miała miejsce nocowanka w przedszkolu, dzieci z wielkim zapałem i entuzjazmem, dokładnie spakowane pojawiły się o godz. 19.00 w przedszkolu aby wspólnie oczekiwać spotkania ze świętym Mikołajem. Wieczór był pełen atrakcji  i niespodzianek, dzieci z grupy starszej odegrały „Legendę o złotej kaczce” zaś młodsze Aniołki „Baśń o rybaku i złotej rybce”. 4 grudnia odbył się spektakl teatralny Teatru Eden, pt. Zagubiona owieczka, po którym odwiedził nas upragniony gość. Dzieci powitały św. Mikołaja piosenką, po czym wręczyły własnoręcznie przygotowany prezent. Było to spotkanie pełne ciepła, uśmiechu i radości płynącej z obdarowywania prezentami innych, bowiem „prezenty są znakiem miłości, zainicjowanej przez Boga, którą chcemy się dzielić”. Idąc tym śladem cała społeczność przedszkolna 6 grudnia w dniu imienin św. Mikołaja Biskupa udała się da Zakładu Opieki Leczniczej aby bezinteresownie obdarować przebywających tam pensjonariuszy oraz pracowników zakładu. Dzieci zaprezentowały także wybrane układy taneczne tj. oberek, gaik czy kalina czym wywołały uśmiech i łzy szczęścia u babć i dziadków.

Dodatkowo dzieci z grupy Aniołki i Motylki zbierają dobre uczynki dla Dzieciątka Jezus. Każdy dobry uczynek zapisany na kartce i odczytany podczas refleksji składają w specjalnej szkatułce, którą w odpowiednim momencie złożą u stóp Dzieciątka Jezus, podczas wspólnego kolędowania.  Zadania polegały na tym, aby danego dnia skupić się na jednej aktywności, mają za cel budować wspólnotę, uczyć ofiarności i samodzielności.

Przez cały Grudzień ma miejsce także Wędrówka Matki Bożej po domach. Każda z rodzin ma możliwość zaprosić Maryję do swojego domu, pomodlić się w ważnych dla siebie intencjach, wyprosić potrzebne łaski i powierzyć się opiece Niepokalanego Serca Maryi.

Na salach nieustannie tworzy się atmosfera Świąt Bożego Narodzenia, począwszy od zmieniających się dekoracji poprzez piękne drewniane choinki i szopki, zdobiące sale,  które wykonywały dzieci podczas warsztatów stolarskich.

Również Siostry, Nauczyciele i wszyscy pracownicy przedszkola przygotowywali swoje serca. Każdemu w drodze losowania została powierzona jedna osoba, która otoczona została modlitwą w okresie Adwentu. Na wspólnej kolacji wigilijnej ujawnił się każdy Aniołek, który wręczył gesty miłości,  padło wówczas wiele pięknych, wyruszających słów.

Poprzez wszystkie powyższe działania dzieci z Ochronki i pracownicy przygotowują swoje serca na Boże Narodzenie.

Ania Kulik, nauczyciel – grupa Motylki