Budowanie ogniska domowego

6 lutego gościem naszego przedszkola była pani Anna Murawska, która poprowadziła konferencję na temat budowania ogniska domowego. Doświadczenie pani Anny jako żony i mamy sześciorga dzieci okazało się niezwykle cenne. Wychodząc od myśli Jana Pawła II, który zwracał uwagę na ogromną wagę rodziny i kultury w “uczłowieczaniu” młodego człowieka, pani Anna wskazała na wagę budowania środowiska rodzinnego. Jest ono bazą, z której może czerpać człowiek na każdym etapie życia. Ważne jest, aby dom rodzinny był oazą spokoju, ciepła, miejscem, do którego chce się wracać. Pomóc w tym może życie organizowane wokół wspólnego stołu, przy którym spożywa się wspólnie posiłki ale również jest miejscem, gdzie uczy się rozmowy, wzajemnego słuchania, zachęcania dzieci, by dzieliły się swoimi przeżyciami, opowiadały o swoich przyjaźniach. Ważną rzeczą jest również pielęgnowanie przeszłości, pamięci o przodkach czy kultywowanie zwyczajów rodzinnych, które wspólnie możemy współtworzyć. Pani Anna zwracała też uwagę na wagę przydzielania dzieciom obowiązków, by robiły rzeczy wokół siebie, by wiedziały jak “działa” dom. Daje to poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Pomaga w tym również znajomość zasad panujących w domu i konsekwencji ich nieprzestrzegania. Ważne, by pamiętać o dobrym humorze, który może pomóc przejść przez trudniejsze chwile i jest nieodzowny w budowaniu ciepłych wspomnień o domu rodzinnym.

Magda Siedlik
Mama Augustyna i Bernadetki