Urodziny Edmunda

Ostatnia niedziela listopada (27.11.2022 r.) była w naszej Ochronce skupiona wokół Uroczystości Edmundowych połączonych ze świętowaniem Dnia Niepodległości. Gośćmi specjalnymi tego dnia byli: bł. Edmund Bojanowski, w rolę którego wcielił się tata Anieli i Jagódki oraz brat Tadeusz Ruciński – lasalianin, który wygłosił dla nas porywające i energiczne kazanie, uzupełnione śpiewem i opowiadaniami o naszych wszechmocnych Aniołach Stróżach. Uświadomił nam, że nasi anielscy opiekunowie, to nie małe, słodkie, nic nieznaczące aniołki przypominające mityczne amorki, ale mocarne i potężne istoty duchowe, które są w stanie nas obronić przed złem. Wzruszającym akcentem na koniec mszy świetej było odśpiewanie przez dzieci „Dziecięcej Roty”, opowiadającej o obronie Polski przez naszych przodków. Dzięki ich ogromnej odwadze, poświeceniu i miłości do Boga i ojczyzny możemy żyć w wolnym kraju. Czy my, jako rodzice, też kiedyś będziemy mogli każdemu spojrzeć w twarz i być dumnym z tego jaką ojczyznę zostawiliśmy naszym dzieciom? Czy wykazujemy się wystarczającą odwagą, żeby przeciwstawić się niebezpiecznym trendom, które proponuje nam dzisiejszy świat?
Po Eucharystii rodzice wysłuchali konferencji wygłoszonej przez brata Tadeusza Rucińskiego o tym, jak w pośpiechu współczesnej cywilizacji nie zagubić duszy swojej i swoich dzieci. Jak ważna staje się równowaga pomiędzy pracą, modlitwą i odpoczynkiem. Równowaga pomiędzy duszą i ciałem. Jak zdrowa i wierząca rodzina jest fundamentem świata – w którym tak wiele jest sił zmierzających do jej rozbicia.
Brat w ramach wykładu „Takie życie jaki tydzień” naświetlił plan działania dla rodziców z dziećmi, który będzie je uwrażliwiał na sprawy wiary i budował w nich dobro. Tak, aby ukształtowane w wierze w Boga dzieci, posiadające tożsamość rodzinną i narodową oraz znające swoje korzenie, nie zagubiły się w zagrożeniach duchowych współczesnego świata.
Po zakończeniu wykładu na scenie mogliśmy podziwiać występy Aniołków i Motylków ubranych w polskie barwy narodowe. Dzieci zaprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny, dopracowany z najdrobniejszymi szczegółami. Tańczyły poloneza, kujawiaka, przedstawiły taniec z gaikiem, taniec klaskaniec, taniec z flagami i wstążkami oraz wyśpiewały piękne ochronkowe piosenki. Wszystko to było przeplecione wspomnieniami słów bł. Edmunda Bojanowskiego. Mogliśmy zgłębić w jaki sposób zakiełkowała w nim myśl do założenia ochronek oraz Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. Podkreślał, że uśmiech, dobre słowo, uścisk dłoni, przytulenie – każdego dnia kształtują pozytywny obraz świata, a nawet wiarę. To przedstawienie miało zatem nie tylko walory estetyczne, ale także edukacyjne ukazujące cenne edmundowe wskazówki i rady dla rodziców i wychowawców.
Występ specjalny zaprezentowała również rodzina Piotrowskich, przedstawiając bajkę bł. Edmunda Bojanowskiego, której morałem było „kto kogo kocha, to i jagódką chętnie się z nim podzieli”
Na koniec była okazja do wzbogacenia swojej domowej biblioteki o książki i audiobooki, których lektura ułatwi podążanie drogą, na końcu której czeka na nas Raj. Zgodnie z przesłaniem brata Tadeusza z konferencji: „Czym byłaby nasza droga i zmagania na niej, gdybyśmy nie wiedzieli, że na jej końcu czeka na nas zbawienie?”
Małgorzata i Marcin Grudniowe
Zapraszam do obejrzenia zdjęć:
photos.app.goo.gl/nKi4roYyiMMiZHkKA