Tydzień Małego Polaka w Ochronce 7-10.11.2022

Nasza Ochronka w tym tygodniu przybrała barwy narodowe – bieli i czerwieni. Dzieci przychodziły do Przedszkola ubrane na biało i czerwono z kotylionem, opaską lub wstążką, przynosiły atrybuty niepodległościowe, wykonane samodzielnie lub z pomocą rodziców. Całe Przedszkole zostało udekorowane flagami, biało-czerwonymi kwiatami, a nawet szalikami. Przez te kilka dni przybliżaliśmy dzieciom historię Polski, tłumacząc często bardzo trudne pojęcia jak: „godło”, „hymn”, „zaborcy”, „powstanie”, czy „patriotyzm”. We wtorek 8-ego listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w koncercie patriotycznym „Muzyczna mapa Polski”, poznały i śpiewały wiele pięknych pieśni min. „Przybyli ułani pod okienko”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Natomiast we środę dzieci wyglądały szczególnie wyjątkowo, chłopcy ze starszej grupy przebrani byli w stroje żołnierskie z XIX w, byli też harcerze, święci patronowie, król i królowa , papież Jan Paweł II , Jerzy Popiełuszko. Następnie w biało-czerwonym marszu przeszliśmy do kaplicy, gdzie modliliśmy się za tych, którzy walczyli i oddali życie za naszą niepodległość oraz tych, którzy rządzą dziś naszą Polską. Modliliśmy się o jedność naszego kraju. Wszyscy wyposażeni we flagi, wspólnie Motylki z Aniołkami, siostrami i paniami odśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn narodowy. Następnie flagi Polski i Warszawy zostały zawieszone na budynku Ochronki. W czwartek grupa starsza uczestniczyła w konkursie o Polsce zatytułowanym ‘’ Ojczyzna moja Matka’’. Dzieci zabrały do domu zrobione w ochronce flagi , aby wystroić okna w swoim domu.
Ta ważna rocznica odzyskania niepodległości, jest okazją do budzenia dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Wychowujemy nowe pokolenie Polaków i chcemy, aby było ono mądre, prawe i dumne, z tego kim jest. Dlatego staramy się przekazywać dzieciom najważniejsze ideały: szacunek dla innych, szacunek dla historii i tradycji oraz miłość do kraju – Polski. Polska, to jest nasze miejsce, tutaj mocniej bije nam serce. To nasz dom!
*„Tylko słabe drzewa wiatr potrafi zachwiać i wywrócić, ale dobrze zakorzenione drzewa stać będą” bł. E. Bojanowski,* ta myśl jest ciągle aktualna, bardzo prawdziwa i bliska kadrze Ochronki. Dziś nasze przedszkolaki są wesołymi, kochanymi i dumnymi Polkami i Polakami, dlatego życzymy Wam radosnego świętowania 104 rocznicy odzyskania niepodległości w Waszych rodzinach.
Ewa Chołod-Pałka, nauczyciel w grupie Aniołków
Link do zdjęć: drive.google.com/drive/folders/1Vzt0jOMvskBcZuBERvQc4bSgsYjQ3umy?usp=sharing