Palą się znicze…

*„Palą się znicze…*
*Przypominają,*
*Że ktoś odchodzi,*
*Inni zostają…*
*Pośród cmentarzy*
*Cichych uliczek*
*Jak wierna pamięć –*
*Palą się znicze…”*

*R. Przymus „Znicze”*

Dzień Wszystkich Świętych (1.11) oraz Dzień Zaduszny (2.11) to czas pamięci, modlitwy i zadumy. Dzieci z grupy Motylki z Warszawskiej Ochronki na Woli wraz z s. Różą, s. Lidią i p. Anią udały się na cmentarz na Powązkach, aby zapalić „światełko pamięci”, tym których nie ma już z nami.
Dzieci w ciszy i skupieniu modliły się za zmarłych, z zaangażowaniem oraz należytą ostrożnością stawiały na grobach znicze, zapalane przez Siostrę i Panią. Dzieci swoim zachowaniem okazały szacunek do miejsca, w którym przebywały i pokazały, że wiedzą jak należy zachować się na cmentarzu.
Wizyta na Powązkach była punktem wyjścia do rozmowy dlaczego w ogóle modlimy się za zmarłych? Głównie dlatego, że kochamy i pamiętamy, a miłość swoją wyrażamy właśnie przez modlitwę. Ponadto zmarli potrzebują naszej modlitwy, światła które pozwoli im trafić do domu Ojca.
Anna Kulik
Nauczyciel, grupa Motylki

2 listopada 2022 roku, grupa Aniołków z panią Ewą, panią Agatką i siostrą Leonią wybrała się spacerkiem na ulicę Obozową. Tam pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy AK, każde dziecko postawiło zapalony znicz. Powoli z wielką ostrożnością zapalały się kolejne światełka pamięci. „Dlaczego tu przyszliśmy?” – zapytał mały Franek, „Żeby pokazać, że o Nich pamiętamy i żeby się za Nich pomodlić” – odpowiedziała rezolutnie Bernadetka. To ważne, by budować w dziecięcych sercach postawę pamięci o zmarłych, wdzięczności za ich życie i poświęcenie. Na koniec wspólnie i głośno odmówiliśmy „Wieczny odpoczynek”, modlitwa uniosła się między blokami, drzewami, przechodzącymi ludźmi, szybując coraz wyżej i wyżej aż do nieba!

Ewa Chołod- Pałka,
nauczyciel w grupie Aniołków

Aniołki photos.app.goo.gl/eZsC6DQydyfuaWZ66 Motylki photos.app.goo.gl/Jg99fL1rgn2MN8QF9