„Będziecie moimi świadkami” Dz 1,8

Trwający w Ochronce na Warszawskiej Woli w dniach 23-28 października 2022 r., Tydzień Misyjny obfitował w wiele ciekawych spotkań i wydarzeń.
W niedzielę 23 października cała społeczność przedszkola: Siostry, Panie, Dzieci wraz ze swoimi rodzinami spotkała się w Kaplicy Sióstr Służebniczek na Mszy Misyjnej, aby otoczyć sercem i modlitwą misjonarzy na wszystkich kontynentach, a szczególnie bliskie nam Siostry Służebniczki w Kamerunie. Tego dnia odbył się także misyjny kiermasz ciast, przedmiotów misyjnych oraz licytacja lalek afrykańskich. Uzyskane pieniądze wspomogą powstanie przychodni budowanej przez Siostry w Kamerunie.
W poniedziałek 24 października nasze przedszkole odwiedziła p. Mariola – świecka misjonarka, która dała piękne świadectwo swojej służby misyjnej na Filipinach, prezentując filmy i zdjęcia, opowiedziała że praca misjonarza to nie tylko mówienie ludziom o Jezusie, ale także pomoc w codziennych obowiązkach. We wtorek 25 października podczas warsztatów podróżniczych nt. Meksyku dzieci, dowiedziały się więcej o tradycjach i zwyczajach mieszkańców tego kraju związanych mi. z obchodami Dnia Zadusznego czy świętem Matki Bożej z Guadalupe, bawiły się etnicznymi zabawkami i przymierzały stroje meksykańskie. 26 października naszym gościem był ks. Marek Kowalski SDB z Centrum Salezjańskiego – Misje Świat oraz wolontariusze Centrum Salezjańskiego, przybliżali dzieciom Afrykę, a w szczególności Ugandę. Były ciekawe opowieści, zdjęcia, muzyka oraz tańce, piękne stroje i zabawki, którymi dzieci mogły się pobawić, a także unikatowa wystawa różnorodnych przedmiotów misyjnych. Dzieci uczyły się liturgicznego tańca dziękczynnego oraz afrykańskich powitań. Ostatniego dnia nasze przedszkole odwiedziły Siostry Benedykta i Fabiana z Lasek, które opowiadały o służbie misyjnej w Afryce i Indiach w szczególności o indyjskich niewidomych dzieciach ich trudnościach. Dzieci mogły obejrzeć ciekawe zdjęcia, dotknąć etnicznych zabawek i przedmiotów, dzięki którym mogły lepiej poznać jak wygląda codzienność tamtejszych mieszkańców.
Wszystkie te spotkania pozwoliły nam zrozumieć jak ważna jest wrażliwość na potrzeby innych ludzi, oraz wsparcie materialne i duchowe misji i misjonarzy, dodatkowo uwrażliwić dzieci na postawę braterstwa i przyjaźni wobec dzieci z innych krajów, bowiem choć *„Jestem jeszcze dzieckiem lecz wiem, że każdy człowiek to mój brat”*
Niedziela Misyjna: photos.app.goo.gl/o4tPUZEZJQsKmH1EA Tydzień Misyjny: photos.app.goo.gl/hDx3pVwtnpw5FXss9
s. M Róża Olszewska
Anna Kulik
Nauczyciel, grupa Motylki