Orszak Dziejów 2022. W blasku historii

Dnia 5 czerwca 2022 roku my – rodzice, a także Siostry, Panie i dzieci z naszej Ochronki w Warszawie na Woli, braliśmy udział w wyjątkowym wydarzeniu. Przeszliśmy ulicami Warszawa – Krakowskim Przedmieściem od pomnika Mikołaja Kopernika do pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego w Orszaku Dziejów. Orszak tworzyło 111 postaci historycznych, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii Polski od czasów Mieszka I do czasów Jana Pawła II. Wspaniałe kreacje aktorskie polskich bohaterów budziły wśród przechodniów wiele pozytywnych emocji i wzruszeń. Nieznajomi witali z entuzjazmem postacie historyczne, chcąc je lepiej poznać, a czasem nawet opowiedzieć im swoją własną historię. Duże znaczenie w tym przedsięwzięciu miał też udział dzieci, które dzielnie niosły tabliczki z imieniem i nazwiskiem danej postaci – przebrane w stroje z epoki, stanowiły piękne tło dla przedstawianych postaci historycznych. Naszą Ochronkę miałem zaszczyt reprezentować jako bł. Edmund Bojanowski wraz z pierwszymi trzema Siostrami Służebniczkami ( w te role wcieliły się dziewczynki ze starszej grupy: Pola, Kinga i Helenka). Założyciel ochronek wpisał się jako ważna postać w historii Polski. Udział w Orszaku Dziejów był nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale przede wszystkim niezwykłą lekcją historii dla najmłodszych. Wszystkim dorosłym uczestnikom przez cały ten niedzielny wieczór towarzyszyło uczucie dumy i radości z udziału w wydarzeniu naprawdę ważnym i z przekazywania dzieciom wartości, które trudno jest wyrazić słowami, a mianowicie miłości i szacunku do Ojczyzny i jej historii.
Anna i Dariusz Czerny

Nasz udział w tegorocznym Orszaku Dziejów to przede wszystkim wielka lekcja historii, patriotyzmu i doboru właściwych postaw dla naszych dzieci. Jednocześnie było to spore wyzwanie. Poszukiwanie konkretnej szabli, odpowiednich dla Piłsudskiego wąsów czy też rzeczywistej garderoby św. Faustyny dały nam dużo radości 🙂
Nieocenione okazały się rozmowy z obserwującymi i przechodniami.
Wspaniałą przygoda!
Ela i Wojtek Okrasa

W tym roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Orszaku Dziejów. Wystąpiliśmy jako przedstawiciele dynastii Jagiellonów – król Kazimierz Jagiellończyk z małżonką Elżbietą Rakuszanką. W przemarszu bohaterów historycznych wzięli również udział nasi synowie – Tomek i Wojtek, którzy dzielnie nieśli tabliczki z podpisami postaci. Wcielając się w postacie królewskie i zgłębiając wiedzę na ich temat poznaliśmy, jaką tworzyli piękną i kochającą się rodzinę. Mieli 13 dzieci, w tym 4 synów zostało królami, Kazimierz – świętym, a córki poprzez swoje małżeństwa zostały skoligacone z większością panujących wówczas dynastii w Europie.
Orszak Dziejów to bardzo wartościowa inicjatywa, która uświadomiła szczególnie dzieciom, jak bardzo możemy być dumni z naszego kraju, ilu wybitnych naukowców, świętych, błogosławionych, królów, pisarzy, wynalazców zasłużyło się nie tylko dla naszej ojczyzny, ale również na świecie.
Małgorzata i Marcin Grudniowie

Dziękujemy Mamie Natalki za wspaniałą relację fotograficzną z Orszaku Dziejów. Zobaczcie Rodziców w historycznych rolach i całą ekipę z naszego przedszkola. Tak rysuje się historia. Robimy coś wspaniałego dla naszych dzieci. Zapraszam do obejrzenia zdjęć Pani Magdy Grzonek:
photos.app.goo.gl/WrKgKDu78X6Uzg3S8
i zdjęć, które otrzymaliśmy od organizatora:
https://photos.app.goo.gl/aZoLfkKiZxu2BdTRA
Zachęcamy także do obejrzenia na YouTube, jak wyglądał tegoroczny Orszak:

Organizatorem Orszaku Dziejów w 2022 roku byli:
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego
Uczniowski Klub Sportowy Żagle
Amatorski Teatr Biedronka