Rodzice Dzieciom w Drodze Krzyżowej

Wspólne zaangażowanie rodziców w prowadzenie drogi krzyżowej było okazją do zjednoczenia się w jednym celu, pokazanie dzieciom świadectwa naszej wiary. Poprzez wcielenie się w rolę osób towarzyszących Jezusowi w niesieniu krzyża, mogliśmy przeżyć tą drogę, jako naszą własną, przynoszącą głęboką refleksję nad własnym życiem, postawami i czynami. Jednocześnie było to z pewnością wyjątkowym przeżyciem dla dzieci, co było widać po ich skupieniu. Wspólne przeżywanie drogi krzyżowej, w każdy piątek wielkiego postu było doskonałym przygotowaniem do nadchodzących Świąt Wielkanocnych.
Anna Wyciechowska

Droga Krzyżowa – chwila pochylenia się nad męką i śmiercią Pana, też za mnie i za moich bliskich. Uczęszczamy na Drogę Krzyżową rodzinnie, ale jednocześnie indywidualnie, bo każdy z nas w swoi sercu wchodzi w intymną relację z cierpiącym Jezusem.
Drugi raz wzięłam udział w inscenizacji Drogi Krzyżowej w naszym przedszkolu. Taka forma jest świadectwem wiary rodziców przekazywanej dzieciom, zaangażowaniem w życie Kościoła. Czasem ciężko wygospodarować czas, czasem trudno skupić się na głębokim przeżywaniu Drogi Krzyżowej, gdyż po ludzku mamy tendencję do perfekcji – perfekcyjnego scenariusza, gry aktorów, stroju, dykcji, a w gruncie rzeczy potrzeba tak niewiele….
Inscenizacja pozwala nam głębiej wejść w sens męki i Zmartwychwstania. Odgrywane sceny urealniają, przybliżają cierpienie Jezusa, pozwalają głębiej współodczuwać ból Matki spotkanej na Drodze, dotknąć ogromu miłości wyrażonej jedynie gestem i spojrzeniem. Ponadto urzeczywistniają odwagę i poświęcenie Weroniki, przedzierającą się wśród żołnierzy, żeby choć przez chwilę ulżyć Chrystusowi, zostawiając kiełkujące pytanie o nasze codzienne postawy przyznawania się słowem i czynem do Chrystusa. A proste gesty pocieszenia płaczących niewiast pozwalają dotknąć miłości Chrystusa, tak potrzebnej całemu światu.
Magda Cwik Burszewska

W tym roku w naszej ochronce w szczególny sposób przeżywaliśmy piątkowe Drogi Krzyżowe. Udział w nich osób z Ukrainy sprawił że były wyjątkowe w swojej wymowie. Po tym jak nasze dzieci przedstawiały mękę Pana Jezusa, przyszedł czas na rodziców. Dla wszystkich uczestników był to czas szczególny. Owocem wspólnych przygotowań było niezwykłe poczucie jedności. Dla naszych dzieci, które w wielkim skupieniu przyglądały się tej Drodze Krzyżowej była to możliwość zobaczenia własnych rodziców w tych scenach, które wcześniej one same odgrywały. To dla nich świadectwo wiary, zaangażowania i jedności rodziców. Końcowe pamiątkowe zdjęcie całej naszej wspólnoty przedszkolnej zatrzymało na zawsze moment, w którym czuliśmy się jak w rodzinie.
Magda Siedlik

Dzięki uczestnictwu w przygotowaniach i odgrywaniu poszczególnych ról podczas Drogi Krzyżowej czujemy, że jesteśmy bliżej wydarzeń, które miały tak ogromny wpływ na losy świata. Stajemy się częścią tej najważniejszej na świecie drogi – drogi ku Zmartwychwstaniu. Jest to droga niezwykle bolesna i trudna, ale pełna prawdziwej miłości. Jesteśmy wtedy razem z Jezusem, a z nami są nasze dzieci. To bardzo piękne przeżycie duchowe i dobre przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy dla całej rodziny. Można powiedzieć, że to rodzaj rekolekcji, podczas których wszyscy dajemy coś z siebie.
Ania Czerny

Podczas Wielkiego Postu w 2022 roku, co tydzień, nasze dzieci w Przedszkolu Ochronce ćwiczyły role do Drogi Krzyżowej, która w każdy piątek w Godzinie Miłosierdzia przenosiła nas do ostatnich chwil życia, a następnie Zamartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w każdej inscenizacji i bardzo przeżywały wszystkie sceny. Wkładały w to tyle serca i starały się jak najlepiej wypaść przed rodzicami, że aż miło było patrzeć.
Nie mogło być inaczej, aby rodzice nie zamienili się z dziećmi i przygotowali ostatnią w tym roku inscenizację. Tym razem to dzieci mogły ich oglądać i jako widzowie uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Rodzice z zaangażowaniem, dzieci z przejęciem, patrząc na nich – wszyscy modliliśmy się przy każdej ze Stacji.
Przygotowania do inscenizacji, wspólna modlitwa z dziećmi na każdej Drodze Krzyżowej pozwoliły nam oderwać się od codziennej rzeczywistości. Rozważania przy poszczególnych Stacjach dotyczyły miłości, dobroci, wybaczania i wzajemnego szacunku. Pozwoliły nam zajrzeć w głąb siebie i wzbudzić refleksję nad tym, co w życiu najważniejsze.
Leszek Tata Marceliny
Link do zdjęć: photos.app.goo.gl/aQVk3Ko9qmZsDS2w8