Po co nam Najświętsze Serce Jezusa?

Wiele rzeczy na przestrzeni czasu zmienia się wokół nas, zmieniamy się i my sami, jednak niezmiennie to* serce* jest dla nas symbolem i znakiem miłości. Doskonale znany nam wszystkim kanon głosi bardzo ważne słowa *„ O Jezu cichy i pokorny, uczyń serce me według serca Twego”*, dlaczego te słowa niosą za sobą tak wielką wartość? bo to od serca Jezusa wszystko się zaczyna, od niego wszystkiego się uczymy: przebaczenia, trwania w zadumie i modlitwie, dzięki niemu uczymy się miłości i otwartości na drugiego człowieka – to wszystko sprawia, że Jego serce odbija się w naszym sprawiając, że staje się ono lepsze. W okresie Wielkiego Postu dzieci z Ochronki na Warszawskiej Woli wraz z rodzicami będą się starały wpatrywać w Najświętsze Serce aby lepiej je poznać i ujrzeć tam odbicie siebie samych i nieść dalej bliźnim Ewangelię Miłości i dobrze przeżyć Wielki Post.
Kolejnym elementem pomagającym nam wpatrywać się w serce Jezusa jest Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo upamiętniające Mękę i Śmierć Chrystusa. 4. 03. 2022 dzieci ze starszej grupy, wcieliły się w postacie: Jezusa, Maryi, Szymona Cyrynejczyka, św. Weroniki, żołnierzy, płaczące niewiasty i przedstawiły pierwszą w tym roku Drogę Krzyżową, której towarzyszyły rozważania przygotowane przez siostrę Różę. Od pierwszej do ostatniej stacji na twarzach przedszkolaków gościła powaga i zamyślenie związane z doniosłością chwili. Aniołki niestrudzenie trzymały w malutkich dłoniach krzyże z sercami symbolizujące miłość do Jezusa. Modlitwa naszych dzieci, sióstr, kadry, pani Galiny i jej dzieci została ofiarowana w intencji pokoju na Ukrainie. W odtworzonej drodze Chrystusa na Golgotę pojawiła się postać św. Faustyny, która zastała posłana przez Jezusa, aby szerzyć kult Męki Pańskiej, a w szczególności Miłosierdzia Bożego rozlewającego się na świat poprzez Śmierć Jezusa na krzyżu.
To było piękne i wzruszające wydarzenie. Doświadczyli go wszyscy obecni na nabożeństwie rodzice i dzieci zgromadzeni wokół ołtarza. Jak jedna wielka rodzina, zjednoczona w modlitwie i wierze. Wydarzenia ostatnich dni na Ukrainie wpisują się w Wielki Post cierpienie, mękę i śmierć niewinnych ludzi. Przybliżają do cierpienia Jezusa ale też otwierają serca na pomoc, modlitwę i miłość do drugiego człowieka.
Link do zdjęć: photos.app.goo.gl/axm9o3KnekwNA6J87

Marta Golimowska
Anna Kulik
Nauczyciele, grupa Motylki