“Krzyżu Święty masz moc pojednania”

Wkroczyliśmy w nowy okres liturgiczny, jakim jest Wielki Post. Będzie on trwał symboliczne 40 dni – tyle dni, ile Jezus spędził na pustyni, by przygotować swoje serce do życiowej misji – zbawienia człowieka.
Środa Popielcowa to dzień ścisłego postu i dzień pełen modlitwy. Dlatego zebraliśmy się na Eucharystii. W modlitwie uczestniczyli nasi goście z Ukrainy – Pani Galina z dziećmi. Wszyscy trzymaliśmy niebiesko-żółte flagi i błagaliśmy Dobrego Boga o pokój na Ukrainie i na całym świecie. Modliliśmy się o nawrócenie ludzi wszczynających otwarte walki, niszczących porozumienie między ludźmi. Pani Galina miała czytanie z księgi proroka Joela. Była bardzo wzruszona. Głos zamierał, trudno jej było powstrzymać łzy.
Po ewangelii ksiądz posypał nasze głowy popiołem na znak postu i zachęty do nawrócenia. Obyśmy się odwrócili od zła i potrafili wyzbyć się nienawiści. Oby nasze serca wypełniały się przebaczeniem jako formą miłosierdzia względem bliźniego.
W trudnym czasie, kiedy do naszych uszu docierają wiadomości o wojnie, chcemy jeszcze bardziej zwrócić spojrzenia na cierpiącego Chrystusa. Od kilku dni na budynku naszego przedszkola obok flagi Polski powiewa flaga Ukrainy. Jednoczymy się z tymi, którym jednego dnia odebrano wszystko.
“…prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3,19) te słowa przypominają o nietrwałości życia ziemskiego, a jednocześnie akcentują duchowy wymiary życia człowieka.
Lin do zdjęć: photos.app.goo.gl/Q4UjLLcsgvf7GQBw7

Marta Golimowska
Nauczyciel, grupa Motylki