Bł. Edmund Bojanowski – dobra dusza, której blask świeci do dziś

Niedziela, 21 listopada, będąca w Kościele Niedzielą Chrystusa Króla Wszechświata, była w Ochronce na Kole w Warszawie kontynuacją obchodów 207 rocznicy urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego i 150 rocznicy śmierci Założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP.

Uroczysta Msza Święta zaczęła się rozpalającym serca śpiewem dzieci. Połączone grupy Aniołków i Motylków, odświętnie ubrane, zaśpiewały „Każda dobra dusza jest jak świeca, choć się sama spala to innym przyświeca. Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie. Ja Cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!”. Tymi słowami, płynącymi z głębi serc naszych dzieci i ich radosnych twarzy, zostaliśmy wprowadzeni w dzieło Ojca Edmunda.

Ojciec Tadeusz przypomniał o życiu i dokonaniach bł. Edmunda Bojanowskiego. Po 150 latach jego dzieło trwa nadal, a zakon zgromadzenia Sióstr stał się największym zgromadzeniem założonym przez Polaka. Nie był to wyłącznie fenomen Polski, związany z dążeniami niepodległościowymi oraz opieką nad sierotami po epidemii cholery. Wartości i zasady pracy w ochronkach stały się zrozumiałe i cenne dla innych, o czym świadczy obecność Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi w ponad 22 krajach na świecie.

Obecność Edmunda na naszej Mszy była widoczna nie tylko duchowo, ale również fizycznie dzięki Panu Kaweckiemu- tacie Marysi i Jasia, który wcielił się w postać naszego patrona i skierował słowa do dzieci i rodziców. Dla nas obchody dnia bł. Edmunda Bojanowskiego mogą być cennym drogowskazem. Warto podążać za jego słowami „Ja nic nie znaczę, wszystkim kieruje sam Bóg”. Nie zwalnia nas to z działania i własnych, ludzkich wysiłków. Edmund Bojanowski wierząc w siłę Boga nie czekał bezczynnie, lecz dał z siebie wszystko co po ludzku możliwe. Będąc słabego zdrowia wykorzystał wszystkie swoje talenty, aby pomagać potrzebującym, którzy byli tuż obok. Mimo trudnych historycznie okoliczności nie lękał się, nie narzekał i nie poddał zwątpieniu – zachował pokój w sercu.

Zostawił nam wiele mądrych przemyśleń, wśród nich „Tu więc zacząć się musi odrodzenia ludzkości (…) przede wszystkim w życiu rodzinnym, domowym, w obrębie wczesnego wychowania”. Niech kalendarz na rok 2022 z notatkami bł. Edmunda Bojanowskiego będzie dla nas okazją do częstszego sięgania do owoców jego życia.

Link do zdjęć: photos.app.goo.gl/KyWbt7gb9Xm7EXyD8
Marcin Grudzień
Tata Wojtka