“Wystrojeni w muchy, spódnice i sukienki…”

W Edmundowskim przedszkolu wielkie rzeczy się dzieją. Dnia 13 października każdy przyszedł pięknie ubrany: dziewczynki w sukienki, a chłopcy w muchy przyodziani. Przedszkolaki wraz z siostrą Różą i Paniami wybrały się na edukacyjną wycieczkę na koncert pt. “Fantazje polskie” Państwowego Zespołu Ludowego Pieni i Tańca “Mazowsze” do podwarszawskich Otrębus. Można było nieźle się zaskoczyć, jaki świat jest mały, bo dzieci z sąsiedniej ochronki także przyjechały. A co nas tam sprowadziło? Chęć poznania polskiej historii, tradycji i kultury. Dzieci weszły ze zdziwionymi minami do wielkiej sali z czerwonymi krzesłami. W widowiskowych, folklorowych strojach artyści tańczyli oberka, krakowiaka, mazurka, kujawiaka i poloneza. Na koncercie dzieci także zaprzyjaźniły się z młodym Fryderykiem Chopinem i wysłuchały kilku jego utworów. Ostatnim etapem pobytu w tym uroczym miejscu było wspólne zdjęcie na tle przedstawiającym tancerzy w ludowych strojach. Wyjazd, dzięki któremu mogliśmy poznać nasze korzenie, można podsumować słowami bł. Edmunda Bojanowskiego: “Tylko słabe drzewa wiatr potrafi zachwiać i wywrócić, ale dobrze zakorzenione drzewa stać będą”.

Marta Olender – Golimowska