Różaniec – czas dla rodziny

Powietrzem oddychamy, dzięki jedzeniu mamy siłę do działania, a czasem dla rodziny budujemy przyszłość naszych dzieci. Czas spędzony wspólnie w rodzinie buduje relacje, tworzy przestrzeń akceptacji i spokoju, w którym każdy może odkrywać swoje powołanie. Dom pozwala wracać do sił i ponownie wychodzić do świata.
Tego dnia w naszym domu działo się wiele: budzik, pobudka, śniadanie, śniadanie dla dzieci, śniadanie na wynos, wyjście z domu do przedszkola, do szkoły, do pracy, korek, przedszkole, korek, praca, maile, telefony, kawa (…) maile telefony kawa (…) zaległe sprawy, ważne sprawy, pilne sprawy, odbiór dzieci, dom, obiad, zajęcia pozaszkolne (…) o prawie kolacja – STOP – teraz czas na różaniec.
Jak to się stało, że gdy cztery rozbiegane po całym dniu osoby stają wspólnie z różańcem, to napięcie znika? Czy tego dnia, ktoś jeszcze był z nami? Tata przy mamie, dzieci przy rodzicach, wsparci każde swoim Aniołem Stróżem? A może jeszcze to nie koniec składu, bo „gdzie dwóch lub trzech jest zebranych w moje imię, tam jestem wśród nich”. Tajemnica działania różańca i wspólnej modlitwy jest poza zasięgiem ludzkiego umysłu, ale ich owoce dają się zauważyć i wzmacniają naszą wiarę i zaufanie do Boga. Czy przejście przez każdy z koralików różańca uwalniało nas od pychy, chciwości, zazdrości, ślepej rywalizacji, gniewu i zwątpienia?
Czas dla rodziny budujemy na wiele sposobów: planując, gotując, kupując, organizując, podróżując, niektórzy latając po świecie, opiekując się najbliższymi najlepiej jak po ludzku potrafimy. Martwimy się o wiele, a czasem potrzeba tak niewiele. Krótki czas spędzony na rodzinnej modlitwie na różańcu okazał się bardzo owocny. Dla dzieci najbardziej wymyślne atrakcje tego świata stają się szybko nudne. Dlatego nie zapominajmy, że to czego najbardziej pragnie dziecięca dusza to uwaga rodziców, wspólna zabawa, akceptacja otoczenia i słuchanie o ich małych/wielkich sprawach. Różaniec w rodzinie może bardzo pomóc w znalezieniu w tym wszystkim właściwej drogi.

Marcin Grudzień
Tata Wojtka z grupy Motylki