Bajeczna Księga

*”Są książki, które się czyta.*
* Są książki, które się pochłania. *
*Są książki, które pochłaniają czytającego”*
*M. Pruszkowska*
Bez wątpienia dzieło, które powstało w ramach projektu czytelniczego objętego patronatem Bliżej Przedszkola i ambasador projektu – Ewę Studtmuller, będzie kwintesencją książek, o których powyżej pisze Maria Pruszkowska. Dzieci z grupy starszej Motylki wraz z rodzicami od października 2020 do maja 2021 roku pod czujnym okiem wychowawcy zaangażowali się w pełni w powstanie niezwykłej historii o przyjaźni, współpracy i współdziałaniu. Bajeczna Księga to eko-opowieść uwrażliwiającą na potrzeby zwierząt leśnych i całego ekosystemu. Nasz projekt właśnie dobiegł końca.
„Stary dąb rosnący na skraju lasu był przepięknym, wysokim i mocnym drzewem o rozłożystych konarach. Leśne drozdy z upodobaniem gnieździły się w jego koronie, sowy, dzięcioły i wiewiórki pozajmowały wszystkie, dziuple, a pod korzeniami rozgościł się borsuk. (…) Prawdziwe kłopoty zaczęły się, gdy do lasu przyjechali ludzie, aby obejrzeć miejsce, w którym planowali wybudować nową drogę”. Od tych słów zaczęła się nasza wspaniała przygoda. Dzieci wraz z rodzicami prześcigali się w wymyślaniu kolejnych to pomysłów na ratowanie lasu, a przede wszystkim starego dębu. Proponowali kopanie podziemnych korytarzy przez zwierzęta, aby ciężkie maszyny zapadały się i nie były w stanie pracować, były propozycje na zasiedlanie dębu w okresie lęgowym przez ptaki, aby nie można było go ściąć. Były także pikiety, protesty, które o mało nie doprowadziły do pożaru lasu, a także plan budowy ronda czy też przekształcenie drogi pożarowej na asfaltową. Ostatecznie powstanie obwodnica całego lasu, która połączy miasta północe i południowe i oszczędzi stary dąb, będą także kładki i tunele, aby zwierzęta mogły bezpiecznie przemieszczać się na drugą stronę.
Pierwsza edycja projektu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedszkoli, bowiem Bajeczna Księga jest projektem niezwykle wszechstronnym, promuje ideę czytelnictwa wśród dzieci, stwarza okazję do twórczej ekspresji językowej i plastycznej, a przede wszystkim stwarza przestrzeń do współpracy rodziców z przedszkolem w ramach wspierania rozwoju dzieci, dlatego z wielką radością przystąpiliśmy do drugiej edycji tego projektu. Kolejne strony zeszytu zapełniały się niezwykłymi historiami, których pozazdrościli by nam z pewnością bracia Grimm lub sam H.C Andersen.
Dzieci oraz rodzice wnieśli nieoceniony wkład w powstanie Bajecznej Księgi. Dziękuję im za poświęcony czas, podjęty trud i zaangażowanie w ten projekt każdego członka rodziny. Dziękuję im za niesamowite pomysły oraz piękne rysunki. Jesteście wielcy!!!
Anna Kulik
Nauczyciel, grupa Motylki