Msza na rozpoczęcie roku i pasowanie na przedszkolaka

Niedziela 27 września 2020 roku to bardzo ważny dzień dla wspólnoty naszego przedszkola. Dzisiaj nasze najmłodsze dzieci zostały pasowane na przedszkolaków i oficjalnie dołączyły do rodziny Ochronki błogosławionego Edmunda. Dzisiaj też gościliśmy w naszej wspólnocie siostrę Annę.

Nasze przedszkole to miejsce wyjątkowe w którym na co dzień można poczuć się członkiem wspólnoty – wspólnoty grupy Aniołków i Motylków, wspólnoty Ochronki. Dzisiaj dzięki spotkaniu z siostrą Anną mogliśmy poczuć, że jesteśmy przede wszystkim członkami wielkiej wspólnoty –  rodziny Kościoła.

Siostra Anna od 23 lat pracuje jako misjonarka w Kamerunie. Wcześniej, pracowała na różnych misjach a dziś posługuje w Kombou. Dzisiaj jej posługa to głównie praca pastoralna wśród chorych oraz  wsparcie osób potrzebujących  pomocy zarówno dorosłych jak i dzieci.

Siostry w Kamerunie  stawiają czoła rożnym wyzwaniom. Jednym z nich jest wybudowanie ośrodka zdrowia na misji w Tchollire  dla okolicznej ludności. Jest potrzebny nie tylko w czasie epidemii, ale też na co dzień by nieść pomoc chorym. Drugim projektem jest wybudowanie dachu pod którym dzieci z kameruńskiej „Ochronki” mogłyby zjeść. Kameruńskie przedszkole wygląda zupełnie inaczej niż nasze. Dzieci idą do niego nawet 7 kilometrów pokonując śliskie pagórki. W przedszkolu są dwie grupy: każda liczy po 45 dzieci. Każdą z nich zajmuje się jedna siostra i jedna opiekunka. Dzieci w przedszkolu nie dostają posiłku – jedzą to, co przyniosą lub to, czym zostaną poczęstowane przez inne dzieci. Zajęcia trwają w godzinach od 7 do 14. Siostry pracują z dziećmi w języku francuskim, ale ostatnio do „Ochronki” przychodzą też dzieci mówiące po angielsku. W Kamerunie trwa konflikt wewnętrzny między ludnością posługującą się językiem angielskim i francuskim. Siostry pracują w części frankofońskiej, 3 kilometry od granicy tych dwóch stref. Razem z rodzinami mieszkającymi obok udzielają wsparcia tym, którzy uciekają ze strefy konfliktu szukając spokojnej edukacji dla dzieci i dobrego życia dla rodzin.

Siostra Anna podkreślała wielokrotnie, że jest niezwykłe wdzięczna naszej wspólnocie za ogrom wsparcia modlitewnego i finansowego. Siostry w Kamerunie nie czują się same – wiedzą, że mogą polegać na tych, którzy działają w ich ojczyźnie. W ubiegłym roku podczas licytacji afrykańskich rzeźb, lalek i obrazów i podczas kiermaszu ciast dzięki ogromnemu sercu rodzin z naszego przedszkola udało się zebrać środki pozwalające na zakup stolików i krzesełek dla kameruńskiego przedszkola w Tchollire. W tym przedszkolu pracuje teraz siostra Maksymiliana (która pracowała w naszej Ochronce tuż przed wyjazdem na misje). Siostra Anna przypominała, że potrzeby o których słyszymy nie są potrzebami sióstr tylko naszych kameruńskich braci i sióstr. Ksiądz Tadeusz, który przewodniczył dzisiejszej Liturgii, przypomniał nam o tym, że każdy z nas jest częścią rodziny. Obecność siostry Anny przypomniała nam, że nasza rodzina jest nie tylko tu na miejscu, ale wszędzie tam, gdzie są nasi bracia i siostry w Jezusie.

Magdalena Gendźwiłł
Mama Dominika

Niedziela 27 września 2020 roku zapisała się w naszej pamięci, jako wyjątkowy dzień, który przez długi czas pozostanie w naszych sercach. Bardzo nas ujął fakt, że całe spotkanie rozpoczęło się od najważniejszego, czyli od Eucharystii. A cała ceremonia pasowania na przedszkolaka była tak radosna, wzruszająca, że trudno dobrać odpowiednie słowa, które opisałyby to co przeżywaliśmy patrząc na nasze przedszkolaczki.

Pierwszy raz spojrzeliśmy na naszą ukochaną Natalcię z innej perspektywy, z perspektywy obserwatora. Występy dzieci były bardzo wzruszające, i pokazały, jak nasze dzieci pięknie są prowadzone. Po raz pierwszy patrzyliśmy jak nasze dziecko prezentuje coś, czego sami jej nie nauczyliśmy. Ktoś innym włożył w to serce, czas, miłość i zaangażowanie. Było to przepiękne. Uczestnictwo w tym wydarzeniu przyczyniło się do jeszcze większego zaufania i wdzięczności dla całego personelu przedszkola.

Z serca dziękujemy. 

Państwo Grzonek
Rodzice Natalii

W ostatnią niedzielę (27.09.2020 r.) po uroczystej Mszy Świętej rozpoczynającej nowy rok szkolny w naszym przedszkolu-ochronce, nasze kochane trzylatki z grupy Aniołków, zostały pasowane na przedszkolaki.

Do tego pięknego wydarzenia dzieci zostały przygotowane przez Panie nauczycielki i siostry.
Maluchy wystąpiły prezentując rodzicom i rodzeństwu kilka przedszkolnych piosenek.
Opiekunowie zostali zaproszeni do wspólnego tańca i zabawy.
Wszyscy rodzice byli ogromnie wzruszeni i przejęci widząc, jak maluszki wspaniale odnajdują się w przedszkolnej rzeczywistości.

Wszystkie dzieci zostały uroczyście pasowane na przedszkolaków i otrzymały piękne pamiątkowe dyplomy oraz medale.

Ola Iwańska
Mama Basi i Jerzyka